Sociální systém ČR

7. 02. 2019 22:44:48
Fungování sociálního a platového systému z pohledu naštvaného občana. Proč, když potřebujeme pomoc státu tak se nedočkáme?

Jedna velká fraška. Tak by se dal nazvat sociální systém České republiky a jeho ,,fungování ́ ́.

Tzv. sociální systém, jak se zdá, je v Česku zavedený jen proto, abychom vypadali jako vyspělý a svobodný stát, protože jinak nejde pochopit, proč se v dnešní době dělají tak neskutečné rozdíly mezi rasami a přiznáváním nebo nepřiznáváním dávek. Ať už dávek na jídlo (příspěvek na živobytí, životní minimum) nebo dávek na bydlení či proplacení dietního stravování jako třeba laktózového nebo speciálního stravování pro celiaky. Jenže to je jenom špička ledovce.

Když se jen tak zběžně podíváme na ceny nájmů a nedej bože prodeje bytů v Praze, nejednomu z nás se protočí panenky. KDE na to vzít? Na kauci, která činí 2 i 3 nájmy, plus zaplacení 1 nájmu předem, někdy, když je to potřeba, protože na portálech bez realitních kanceláří majitelé nemovitostí neodpovídají, jsou lidé nuceni využít služeb realitní kanceláře, což znamená další výdaj. Jistě, pro pracujícího člověka, který má něco našetřeno, by to nemusel být velký problém, jenže kolik lidí v ČR dosáhne na průměrný plat a kolik lidí pracuje za maximálně šestnáct tisíc měsíčně? Z toho odečtěme nájemné, dejme tomu dvanáct tisíc za jednopokojový byt, většinou ještě plus elektřina a kde je jídlo? Tramvajenka, drogerie, popřípadě nějaký drobák pro volný čas? V práci, jak ukazují nejen statistiky ale i diskuze na sociálních sítích, trávíme 8 nebo 12, někde i 16 hodin v jednom pracovním dni, ovšem skoro ve všech případech za stejnou měsíční mzdu. A nezachrání to ani ty zázračné příplatky za svátky nebo víkendy. Ovšem mám na mysli běžné práce jako je pokladní, referentka na úřadě nebo operátorka ve výrobě. A když je člověk sám, tak si z toho ,,platu ́ ́ musí také všechno sám zaplatit. A není to o tom, jak někteří diskutující jistě rádi podotknou, že se lidé měli lépe učit. Pokladní je stejně tak důležitá jako manažer nebo ředitel jakékoli společnosti. Jenže i ti méně studovaní lidé musí někde bydlet a z něčeho to platit a to už není záležitost dosaženého vzdělání ale zaměstnavatele a státu. Jenže to se bavíme o zaměstnaných lidech. A teď k těm, kteří zaměstnaní nejsou nebo jsou nemocní a pracovat nemůžou.

Představte si, že jste vážně nemocní a skutečně do práce nemůžete, ať už z fyzických nebo psychických důvodů. V tu chvíli by měla přijít na pomoc sociální podpora státu a stát samotný. Požádáte o pomoc, dodáte všechny dokumenty, výši nájemného a služeb, případně výměr důchodu a lékařské zprávy. Úřad vám, pokud máte štěstí, odpoví do měsíce. Krásně vám všechno sečtou, pak zase odečtou, a pokud pobíráte jakýkoli důchod, o to vám buď dají nebo nedají příspěvek. Ve finále vám tedy můžou zůstat jen tři nebo i necelé tři tisíce na měsíc. A teď počítejme dál: jídlo (nedej bože pokud jste celiak nebo máte jinou dietu), jízdné (protože si sháníte práci, chodíte po úřadech, doktorech...), drogerie, dnes už běžný internet nebo paušál... Jistě, tohle stát nemusí zajímat, ale mě a myslím, že i většinu lidí, kteří pobírají dávky by zajímalo, jestli by stát, nebo ten, co rozhoduje o výši dávek, vyžil z takové sumy? Největší pecka je, když dodáte všechna vyúčtování k bydlení a sociální úřad vám přizná dávku na živobytí ve výši 70,- protože máte příliš vysoký důchod.

Dává to někomu z vás smysl?

Děkuji za pozornost a přínosné, leč slušné komentáře.

Autor: Eliška Chaloupková | čtvrtek 7.2.2019 22:44 | karma článku: 22.43 | přečteno: 986x

Další články blogera

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Do učňáků? To není řešení…

Máme prý málo řemeslníků. A málo vyučených. Málo lidí na stavby, do továren. A moc děcek na gymnáziích a na vysokých školách. Chápu Vladimíra Dlouhého, když to říká. Lobbuje za průmysl. Ale má to více děr, než ementál.

21.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 258 | Diskuse

Tomáš Flaška

Apple Pay – mnoho povyku pro nic

Docela jsem zíral, jak včera propagandisticky proběhlo zprovoznění služby Apple Pay v naší republice. Málokterý soukromý projekt se dočká takové pozornosti. Přitom to není nic převratného.

20.2.2019 v 11:22 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jan Mach

Chystáte se předčasně splatit hypotéku?

Zvažujete-li předčasné splacení hypotéky, informujte se o konkrétních podmínkách a způsobu výpočtu účelně vynaložených nákladů ideálně již v době sjednávání hypotečního úvěru, vyplatí se vám to, není totiž banka jako banka, zatím.

19.2.2019 v 17:21 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 345 | Diskuse

Tomáš Kubín

Zaplať jablkem!

Apple Pay je konečně v ČR a až nás přejde prvotní nadšení, můžeme začít přemýšlet o tom, zda to vůbec potřebujeme, jestli není něco lepšího a kolik ta legrace, byť zakalkulovaná do ceny produktu, vlastně stojí.

19.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 286 |

Zbyšek Hlinka

Třetí a čtvrtá vlna EET aneb Košíčkovy omyly

Pan Košíček neotevřel pod svým blogem diskuzi, tedy mi nezbývá, než jeho pochybné výpočty uvést na pravou míru. Vezměme si živnostníka - řemeslníka, o kterém autor píše...

18.2.2019 v 20:13 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 1040 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 986

Nezávislá a svobodně myslící mladá žena. 

Najdete na iDNES.cz